Harcerze i ratownicy wodni apelują o wsparcie - Legionowskie WOPR

Potrzebne materiały do szycia maseczek i paliwo

Harcerze z Hufca ZHP Legionowo i ratownicy Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego rozpoczęli akcję szycia maseczek dla służb medycznych. Do wykonania i transportu środków ochrony potrzebne są materiały: 100-procentowa bawełna lub flizelina, gumki bieliźniane, igły i nici do maszyn, woreczki strunowe, benzyna i olej napędowy. Materiały i paliwo można przekazać w siedzibie LWOPR w Zegrzu Południowym albo legionowskim harcerzom.

Lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, laboranci i wszyscy medycy od kilku tygodni walczą ze skutkami szybko rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa. Pracując codziennie w szpitalach i placówkach ochrony zdrowia narażają swoje zdrowie i życie, wykonując swój zawód w służbie chorym. Wspierają ich policjanci, strażacy, żołnierze i przedstawiciele wszystkich służb. Jak podkreślają harcerze z Hufca ZHP Legionowo i ratownicy Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, aby ograniczyć możliwość zarażenia się przez służby i wolontariuszy wirusem COVID-19, potrzeba środków ochrony osobistej, których zapasy kończą się w szpitalnych magazynach w zastraszającym tempie.

W akcję szycia maseczek zaangażowało się wielu harcerzy, ratowników i mieszkańców powiatu legionowskiego, m. in. z: Legionowa, Jabłonny, Łajsk, Serocka, Jadwisina, Borowej Góry, Zegrza i wielu innych miejscowości. Jak mówi pwd. Natalia Gawrysiak, zastępczyni komendantki Hufca ZHP Legionowo, w krótkim czasie udało się pozyskać wiele materiałów oraz zaangażować wielu ludzi, którzy tną tkaniny, szyją maseczki i rozwożą półprodukty do szyjących, bądź gotowe maseczki do docelowych miejsc przeznaczenia. Jak podkreśla, zapotrzebowanie na maseczki jest jednak nieustająco bardzo duże, a półprodukty szybko kończą się w harcerskich magazynach. Dla podjętej akcji kluczowe są najbliższe dwa tygodnie, podczas których szpitale czekają na transport zamówionych maseczek.

W tej chwili, aby szyć, musimy mieć gumkę, której brakuje. Za chwilę zacznie się również kończyć materiał do szycia maseczek.Zwracamy się więc z ogromną prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie nas materiałem 100-procentowo bawełnianym lub flizeliną, gumką bieliźnianą (najlepiej 0,5 cm, ale każda jest w tej chwili na wagę złota), igłami i nićmi do maszyn, benzyną i olejem napędowym oraz woreczkami strunowymi. Te materiały pomogą nam zaopatrzyć medyków i żołnierzy w okolicy w niezbędne środki ochrony osobistej, które w ramach służby i wolontariatu uszyją harcerze i oferujący bezinteresowną pomoc mieszkańcy powiatu oraz dostarczą do placówek zdrowia i jednostek wojskowych ratownicy LWOPR. Ponadto, zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych, którzy chcą włączyć się w szycie, cięcie materiału lub transport gotowych maseczek i ich dystrybucję – mówi Natalia Gawrysiak

Dystrybucja maseczek do szpitali i ośrodków ochrony zdrowia łączy się z potrzebą zapewnienia w gotowości sprzętu transportowego. Pilnie potrzebna jest benzyna i olej napędowy, dzięki któremu będziemy mogli sprawnie przekazać odbiorcom gotowe partie środków ochrony. Utrzymanie stałej ochrony służb jest kluczowe dla bezpieczeństwa i ograniczania rozprzestrzeniania się epidemii – mówi Krzysztof Jaworski, prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Materiały i paliwo można przekazywać do siedziby LWOPR w Zegrzu Południowym przy ul. Warszawskiej 39b albo legionowskim harcerzom do hufca znajdującego się przy ul. Juliusza Słowackiego 29 w Legionowie. Harcerze sprawują codziennie dyżury w godzinach 17.00-19.00. Z ramienia hufca akcję koordynuje pwd. Natalia Gawrysiak (natalia.gawrysiak@zhp.net.pl, tel. 507 445 782), a z ramienia LWOPR Artur Kędzierski (artur.kedzierski04@o2.pl, tel. 730 492 899).

Back to top