19 lipca 2019
strona główna / medycyna / odmrożenia

odmrożenia

Przechłodzenia i odmrożenia zdarzają się również w temperaturze powyżej 0°C.

Przechłodzenie to wyziębienie całego ciała i może nastąpić zawsze, gdy zbyt lekko ubrany człowiek przebywa przez dłuższy czas w niskiej temperaturze.
Przechłodzeniu sprzyja działanie wilgoci i wiatru oraz ogólne wyczerpanie, zły stan ogólny lub schorzenia towarzyszące, np. wstrząs.

Rozróżnia się trzy stadia wychłodzenia:

 • okres obronny, gdy temperatura centrum ciała wynosi 36 - 34 °C, pojawiają się silne dreszcze, skóra jest blada i zimna, występuje "gęsia skórka", wargi są sine, tętno i oddech przyspieszone.
 • stadium wyczerpania, gdy temperatura centrum ciała wynosi 34 - 27 0C. ustaje drżenie zimna, pojawia się kurczowe drętwienie mięśni oddech staje się wolniejszy i bardziej powierzchowny, występują przerwy w oddychaniu, zwalnia się również tętno i pojawiają się zaburzenia rytmu, zanika odczuwanie bólu. Następuje apatia, wreszcie człowiek zapada w sen. Poniżej temperatury 300C następuje utrata przytomności i całe ciało staje się zimne.
 • letarg - śmierć mózgowa, przy niższej temperaturze ciała ustają czynności życiowe, kurczowe zdrętwienie mięśni ustępuje wiotkiemu porażeniu, brak przytomności, sztywne źrenice, brak ruchów oddechowych, tętno niewyczuwalne, jeżeli najpóźniej w tym okresie nie przystąpi się do reanimacji, następuje zgon.

Badanie tętna osoby będącej w hipotermii (znaczne oziębienie ciała) powinno trwać przez 1 minutę. W przypadku stwierdzenia braku tętna powinno się przez pierwsze 3 minuty prowadzić tylko wentylację (w celu ogrzania ciała od wewnątrz), a następnie powtórzyć badanie tętna, również przez 1 minutę. I w przypadku potwierdzenia braku tętna rozpocząć reanimację.


Czynności ratujące:

 • zabezpieczenie przed dalszym wyziębieniem - zmarzniętego przenosimy do chłodnego pomieszczenia, zdejmujemy mokre ubranie, zawijamy w suche koce.
 • ogrzewamy za pomocą ciepłych termoforów lub kompresów: okolicę pachwin, głowę, szyję i klatkę piersiową (tak, żeby nie oparzyć skóry).

   

 • gdy jest przytomny, podajemy dobrze osłodzone i wysokokaloryczne, gorące napoje. Nie podajemy kawy.
 • reanimację wykonuje się do czasu, póki temperatura ciała nie osiągnie 32°C, człowiek przechłodzony nie powinien się ruszać, nie należy również wykonywać u niego ruchów biernych,
 • nie masujemy kończyn i nie podajemy alkoholu. 


Odmrożenia

Na odmrożenia narażone są wystające części ciała, a sprzyja temu niska temperatura, lekkie i obcisłe ubranie oraz wilgoć.

Odmrożenia dzielimy na 4 stopnie:

 • skóra jest przejściowo zaczerwieniona i obrzęknięta, występuje silna bolesność. 
 • oprócz znacznego obrzęku tworzą się pęcherze na sinoprzekrwionej skórze, występuje silny ból.
 • skóra przyjmuje barwę niebiesko czarną. Tkanki na różnej przestrzeni ulegają obumarciu. 
 • następuje całkowite zamarznięcie tkanek.

Odmrożona skóra stwarza zagrożenie zakażeniem.


Czynności ratujące:

 • przy powierzchownych odmrożeniach rozluźniamy odzież i buty, ogrzewamy ciepłem własnego ciała nie masując i nacierając, podajemy gorące napoje, zakładamy jałowy opatrunek.
 • w przypadku głębokich odmrożeń nie zaleca się żadnych czynności mających na celu ogrzewanie odmrożonych okolic, jeśli wytworzyły się pęcherze nie otwiera się ich, a tylko przykrywa jałowym opatrunkiem.
 • nie nacieramy odmrożonych kończyn śniegiem, nie podajemy alkoholu.

 

 

 


1% podatku

Program do rozliczania PIT 2014 online - e-pity 2014 1 procent

Współpraca

MSWiA
Wojewoda Mazowiecki
NFOŚiGW
logo plus
logo pzu
ORLEN
lpr
Komenda Stołeczna Policji
psp
powiat legionowski
Meditrans
nzoz
legionowskie wopr

Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
siedziba: 05-130 Zegrze Południowe, ul. Warszawska 39B

Ratownictwo Wodne wykonujemy na podstawie:
Decyzji Ministra Spraw Wewnętrznch nr DRiOLNRGW-0272-1/2012

Wykonanie - www.Wena.Net