06 grudnia 2019
strona główna / mgrw / o mgrw

o mgrw

„Legionowskie WOPR... uczy, szkoli, wychowuje"

Idąc dalej tym tropem...
W głowach czterech członków Legionowskiego WOPR zrodził się pomysł na powołanie Młodzieżowej Grupy Ratownictwa Wodnego Legionowskiego WOPR, której zadaniem byłoby oderwanie młodzieży od monitorów i telewizorów, pokazując im, że swój wolny czas można spędzać aktywnie niosąc przy tym pomoc i ratunek wszystkim tym, którzy znajdują się w sytuacji zagrożenia.
I tak od myśli, do słowa...  od słowa, do czynu. W przeciągu trzech miesięcy stworzyli Oni strukturę MGRW. Powołując komendanta, jego zastępców i skład instruktorski, określili jasne zasady funkcjonowania grupy dotyczące zarówno wieku kandydatów na członków MGRW Legionowskiego WOPR jak i dyscypliny, panującej wśród członków MGRW obowiązującej podczas zbiórek i działań grupy. Bo jak wszyscy wiemy „w ratownictwie nie ma demokracji". Najważniejsze życie i zdrowie to życie i zdrowie ratownika. Skonstruowali plan szkoleń, kursów, akcji szkoleniowych i cotygodniowych zbiórek na najbliższe trzy lata.
Pokonując tą pierwszą przeszkodę, jak się później okazało, nie było to takie proste. Uzbrojeni w prezentację, sprzęt ratowniczy i własny zapał, z początkiem września ruszyli na podbój gimnazjów powiatu legionowskiego. Choć wydawać by się mogło, że zorganizowanie w szkołach dwudziestominutowej prezentacji dla uczniów nie powinno stanowić żadnego problemu, no cóż... niestety okazało się, że nie jest to takie proste.
Niezrażeni kolejnymi odmowami, idąc dalej do przodu trafili na pierwszą ze szkół otwartą na współpracę. Od tamtej pory było już tylko z górki.
Do końca listopada w szeregach MGRW Legionowskiego WOPR znalazła się młodzież z całego powiatu legionowskiego, a nawet z Warszawy.
I choć na początku wszystko w miarę możliwości finansowało Legionowskie WOPR, dzięki zaangażowaniu prezesa Krzysztofa Jaworskiego pozyskali wsparcie ze strony Starostwa Powiatu Legionowskiego. Przy bezpośrednim zaangażowaniu pani Katarzyny Śmietanko otrzymali dofinansowanie. Przekazano im koszulki, zakupili niezbędny sprzęt dydaktyczny, opłacili zajęcia na basenie, zorganizowali zimową akcję szkoleniową.
Od pierwszego naboru, który odbył się w połowie września 2012 roku, członkowie MGRW spotykają się w każdą sobotę w Bazie Ratowniczo-Szkoleniowej Legionowskiego WOPR w Zegrzu Płd. Szkoląc się z zakresu bezpieczeństwa własnego i innych w miejscu zdarzenia, prawidłowego prowadzenia akcji ratowniczej, czy udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej z wykorzystaniem Automatycznego Zewnętrznego Defibrylatora (AED), zagłębiają się w specyfikę pracy ratownika ucząc się obsługi i bezpiecznego korzystania ze specjalistycznego sprzętu ratowniczego.
Wyróżnieni członkowie MGRW wraz z Instruktorami (Ratownikami Medycznymi), prowadzili zabezpieczenie medyczne 21 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Serocku, czuwając nad bezpieczeństwem bawiących się.
Za nimi już Pierwsza Zimowa Akcja Szkoleniowa, w trakcie której prowadzone były warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy. Warsztaty zakończyły się egzaminem, a ci którym udało się uzyskać wynik pozytywny, otrzymali Certyfikat o ukończeniu kursu z zakresu udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatora AED. Uczestniy odbyli szereg szkoleń specjalistycznych w stopniu podstawowym z Ratownictwa Lodowego, Wysokościowego, oraz Ratownictwa Technicznego.
W trakcie Zimowej Akcji Szkoleniowej członkowie MGRW L WOPR odbyli wycieczkę do siedzib jednostek takich jak Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w Warszawie, Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie i Państwowa Straż Pożarna w Legionowie. Pozyskali tam wiedzę na temat działania, rodzaju i zakresie współpracy, zasad bezpieczeństwa i specyfiki każdej z jednostek.
Już w krótce... To jest w marcu, startują z kursem na Młodszego Ratownika MGRW Legionowskiego WOPR, który będzie się odbywał na pływalni „Fala" w Stanisławowie Pierwszym. Przed nimi jeszcze mnóstwo ciekawych kursów, szkoleń i przygód, o których będziemy was na bieżąco informować.

Szukajcie nas nad Zalewem Zegrzyńskim i wszędzie tam, gdzie zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie nad wodą.

 


1% podatku

Program do rozliczania PIT 2014 online - e-pity 2014 1 procent

Współpraca

MSWiA
Wojewoda Mazowiecki
NFOŚiGW
logo plus
logo pzu
ORLEN
lpr
Komenda Stołeczna Policji
psp
powiat legionowski
Meditrans
nzoz
legionowskie wopr

Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
siedziba: 05-130 Zegrze Południowe, ul. Warszawska 39B

Ratownictwo Wodne wykonujemy na podstawie:
Decyzji Ministra Spraw Wewnętrznch nr DRiOLNRGW-0272-1/2012

Wykonanie - www.Wena.Net