Sprawdź pogodę

medycyna

Zapraszamy na stronę poświęconą aspektom medycznym i ratowniczym, związanym z wypadkami nad wodą.

Kilka zasad zachowania się na plaży.

Każdy z nas chce wypocząć nad wodą. Jezioro Zegrzyńskie to doskonały akwen do uprawiania sportów wodnych, albo po prostu zabawy w wodzie. Ten żywioł jest jednak groźny zimą i latem.

Aby być bezpiecznym warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Statystyki są bowiem bezlitosne: najczęstsze przyczyny utonięć to: brawura, alkohol, lekkomyślność.

Dlatego:

 • NIGDY NIE SKACZ „NA GŁÓWKĘ” DO WODY, KTÓREJ NIE ZNASZ.
 • NIE PIJ ALKOHOLU NA PLAŻY CZY NA ŁÓDCE.
 • NIE ZOSTAWIAJ DZIECI BEZ OPIEKI.
 • KORZYSTAJ ZE STRZEŻONYCH KĄPIELISK
 • NIE WYPŁYWAJ DALEKO OD BRZEGU ANI TYM BARDZIEJ W POBLIŻU ŁODZI CZY MOTORÓWEK.

Z kąpieli wodnych najlepiej korzystać latem między godziną 10 a 18. Gdy dzień jest słoneczny pamiętaj o używaniu kremów z filtrem, dobranym do Twojego typu karnacji. No i oczywiście – osłonie na głowę. Kapelusz czy chustka ochroni Cię przed udarem czy zasłabnięciem. Nie opalaj się też w porze największego nasłonecznienia, czyli między 11 a 14.

Zasady udzielania pierwszej pomocy:

Widząc, że ktoś się topi, albo jakikolwiek inny wypadek nad wodą, należy powiadomić ratownika lub najbliższą jednostkę WOPR.

W całej Polsce numer ratunkowy nad wodą to  601 100 100.

Nad Jeziorem Zegrzyńskim telefon alarmowy to 695 889 010

Po wydobyciu poszkodowanego z wody:

 • Jeśli poszkodowany jest przytomny, rozmawiaj z nim i staraj się go uspokoić. Zbierz odpowiedni wywiad: zapytaj o nazwisko i przebieg wypadku, a jeśli poszkodowany jest zdezorientowany, opisz krótko sytuację, w której się znalazł. Mów poszkodowanemu, co w danej chwili robisz i dlaczego. Zapytaj go czy chce aby ktoś został powiadomiony o wypadku. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, także mów do niego, gdyż może nastąpić chwilowy powrót przytomności.
 • Nie zostawiaj poszkodowanego bez opieki, nawet jeśli jest przytomny. Jego stan może się błyskawicznie zmienić. Ponadto poszkodowany często czuje się bezradny i bezsilny. Jeśli jest więcej osób poszkodowanych, zaangażuj do udzielania pomocy świadków wypadku i osoby postronne. Najlepiej, gdy każdym poszkodowanym zajmie się jedna osoba. Możesz odejść od poszkodowanego jedynie w celu wezwania pomocy.
 • Nie przenoś poszkodowanego, gdy nie jest to konieczne. Przenieś go tylko wtedy, gdy dalsze pozostanie na miejscu wypadku zagraża jego lub twojemu życiu, np. w razie zatrucia gazami lub pozostawania na mrozie.
 • Poszkodowany powinien wykonywać jak najmniej ruchów. Nie ruszaj go, jeśli to nie jest konieczne. Każdy ruch to utrata energii i większe zużycie tlenu. Takie narządy, jak mózg, serce, płuca czy nerki w chwili wypadku potrzebują więcej tlenu niż zwykle.
 • Nie sprawiaj poszkodowanemu dodatkowego bólu, np. sprawdzając, czy może chodzić. Najlepiej czekaj cierpliwie do nadejścia kwalifikowanej pomocy. Zwykle osoba przytomna przyjmuje pozycję najwygodniejszą lub sprawiającą najmniej bólu. Nie przekonuj jej, że powinna zmienić tę pozycję.
 • Chroń poszkodowanego przed skrajnymi temperaturami. Siedząc lub leżąc na ziemi bez ruchu, poszkodowany szybko traci ciepło. Przykryj go ubraniem, kocem lub specjalną folią. Pamiętaj, aby w czasie upału przynajmniej głowa poszkodowanego znajdowała się w cieniu.
 • Nigdy nie podawaj poszkodowanemu nic do picia i jedzenia, nawet gdy o to bardzo prosi. Poszkodowany, w związku z okolicznościami wypadku, może zwymiotować pokarm lub napój. Niebezpieczeństwo polega przedostaniu się wymiocin do dróg oddechowych. Ponadto nakarmienie i napojenie poszkodowanego może przeszkodzić w dalszych zaawansowanych czynnościach medycznych, np. przy znieczulaniu do operacji.

lwopr w liczbach

200

akcji ratowniczych w roku

250

osób uratowanych w roku

20

lat działalności L WOPR

150

spotkań z dziećmi w roku

współpraca

Projekt i wykonanie Wena.Net